8 listopada 2024

Samochody elektryczne Toyota

Cztery rodzaje samochodowej elektryfikacji
Widok pojazdów z zieloną rejestracją na ulicach polskich miast jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, a samochody elektryczne na stałe zagościły w ofertach największych producentów motoryzacyjnych. Według analiz popularność elektryków ma utrzymać trend wzrostowy. Przyjrzyjmy się, jakie pojazdy zasilane energią elektryczną oferuje obecnie Toyota.

Samochody elektryczne – coraz bardziej popularne

Jeszcze niedawno samochody elektryczne stanowiły niszę i nowinkę, na którą spoglądano z ciekawością i bez zaufania. Już wkrótce jednak elektryki – jak to miało miejsce w przypadku telefonów komórkowych składających się wyłącznie z ekranu dotykowego czy bezprzewodowych słuchawek –mogą się stać absolutnym standardem. 

Według prognoz opublikowanych w czerwcu 2024 roku przez analityków z firmy EY, w 2030 roku sprzedaż samochodów elektrycznych ma przegonić wszystkie pozostałe formy napędu, a na drogach Europy ma pojawić się 75 milionów zelektryfikowanych aut. Jest to zdecydowana zmiana proponowanych dotychczas dość zachowawczych estymacji. Popularyzacja aut elektrycznych nabiera zdecydowanego tempa m.in. za sprawą stale się rozwijającej infrastruktury ułatwiającej ładowanie, coraz niższych kosztów produkcji akumulatorów, a także rosnącej ceny tradycyjnego paliwa i coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej firm decyduje się na bezemisyjne floty, dzięki czemu może pochwalić się dbaniem o zrównoważony rozwój.

Cztery rodzaje samochodowej elektryfikacji

Od 1997 roku Toyota sprzedała na całym świecie ponad 23 miliony zelektryfikowanych pojazdów, których podstawę stanowiły pełne hybrydy korzystające z silnika elektrycznego nawet przez 77% czasu jazdy. Bazując na doświadczeniu czerpanym z niezwykle popularnego samoładującego się napędu hybrydowego, Toyota mogła rozwijać pozostałe technologie i zapewnić im najwyższą efektywność, bezpieczeństwo i niezawodność. Obecnie Toyota oferuje cztery rodzaje zelektryfikowanych napędów: 

  • pełną hybrydę,
  • hybrydę typu plug-in, 
  • samochód elektryczny na baterie,
  • samochód elektryczny na wodór. 

 

Samochody z napędem hybrydowym Toyoty

Pełna hybryda to napęd wykorzystujący połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Tradycyjne hybrydy ładują swoje baterie podczas jazdy i oferują w pełni elektryczny tryb EV, w którym auto nie zużywa paliwa i nie emituje zanieczyszczeń. Obecnie dostępna jest już 5. generacja napędu hybrydowego. 

Najważniejsze cechy:

  • 5. generacja napędu hybrydowego
  • 77% jazdy w trybie elektrycznym
  • ponad 23 miliony sprzedanych hybryd 

Modele Toyoty dostępne z napędem hybrydowym:

Corolla TS Kombi  
RAV4  

Samochody hybrydowe typu plug-in

Hybrydy typu plug-in oferują te same zalety co i hybrydy, wzbogacając je o dodatkową funkcjonalność – możliwość ładowania pojazdu przy użyciu zewnętrznej ładowarki. Użytkownik może łatwo uzupełnić energię elektryczną w aucie w wybranym przez siebie momencie, w nocy czy na postoju. Dzięki temu w niektórych przypadkach hybryda typu plug-in może być użytkowana zupełnie tak samo jak standardowy samochód elektryczny, a podczas dłuższych podróży oferować zwiększony zasięg i wygodę gwarantowaną przez podwójne źródło napędu.

Najważniejsze cechy:

  • zasięg w trybie elektrycznym do 86 km 
  • wygoda ładowania w dowolnym miejscu i czasie
  • pompa ciepła ograniczająca zużycie energii 

Modele Toyoty dostępne z napędem hybrydowym typu plug-in to:

Samochód elektryczny napędzany paliwem wodorowym

Jeśli chodzi o napędy elektryczne niewykorzystujące silnika spalinowego, w ofercie Toyoty znajdziemy dwa rozwiązania: napęd elektryczny na wodór oraz napęd elektryczny na baterie. Pierwszy z nich niweluje jedną z największych wad tradycyjnych napędów elektrycznych, czyli długi czas ładowania. Pojazd napędzany wodorem posiada na pokładzie własną mini fabrykę prądu – ogniwo paliwowe – które zamienia zatankowany wodór w energię. Efektem ubocznym reakcji jest czysta woda. Tankowanie wodoru do auta zajmuje jedynie 5 minut, a zasięg z powodzeniem dorównuje tradycyjnym pojazdom. Mimo wielu zalet, technologia wodorowa jest obecnie niszowym rozwiązaniem, a stacje tankowania wodoru można policzyć na palcach jednej ręki.

Najważniejsze cechy:

  • czas tankowania: 5 minut
  • zerowa emisja zanieczyszczeń
  • do 650 km zasięgu 

Model Toyoty z napędem wodorowym to:

Mirai

Samochody z napędem elektrycznym

Bazując na prawie trzech dekadach doświadczeń w tworzeniu zelektryfikowanych napędów, pojazdy elektryczne Toyoty oferują niezwykłą trwałość, komfort i bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Dowodem tego, jak bezawaryjne są samochody elektryczne Toyoty, jest 10-letnia gwarancja udzielana na baterie. Akumulatory nawet po upływie tego okresu oferują sprawność na poziomie powyżej 85%. 

Najważniejsze cechy:

  • do 10 lat gwarancji na baterię
  • 150 kW – maksymalna moc ładowania prądem stałym
  • do 514 km zasięgu 

Modele Toyoty dostępne z napędem elektrycznym to:

PROACE Electric
PROACE CITY Electric
PROACE Max Electric

Popularność pojazdów elektrycznych rośnie, podobnie jak gama oferowanych samochodów. O tym, jak poważnie do tematu elektryków podchodzą producenci, najlepiej świadczy fakt, że Toyota planuje do 2030 roku wprowadzić na rynek aż 30 modeli bezemisyjnych, a do 2035 roku kompletnie zrezygnować z tradycyjnych napędów.