1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota GR Corolla w specjalnej wersji Morizo Edition
10 czerwca 2022

Toyota GR Corolla w wersji Morizo Edition

Autorski projekt TOYOTA GAZOO Racing we współpracy z Akio Toyodą

Nowy hot hatch w gamie Toyoty – GR Corolla – otrzymała specjalną wersję Morizo Edition. Przygotowany do jazdy na torze samochód o większym momencie obrotowym, mniejszej masie i wzmocnionym nadwoziu został stuningowany pod kierunkiem Akio Toyody. Prezydent Toyota Motor Corporation jest entuzjastą motorsportu i mistrzem kierownicy, który startuje w rajdach i wyścigach pod pseudonimem Morizo.

W kwietniu 2022 roku w Japonii i USA zadebiutowała Toyota GR Corolla, nowy hot hatch opracowany przez TOYOTA GAZOO Racing. Teraz marka wnosi do sportowego hatchbacka jeszcze więcej emocji za sprawą specjalnej, limitowanej do 200 egzemplarzy wersji Morizo Edition. Samochód firmuje prezydent Toyoty, Akio Toyoda. Jest on entuzjastą sportowych aut i jako Morizo chętnie startuje w rajdach i wyścigach. W tegorocznym sezonie wyścigów długodystansowych Super Taikyu Series testuje wyczynową GR Corollę z prototypowym silnikiem wodorowym.

GR Corolla w wersji Morizo Edition jest wyposażona w turbodoładowany 1,6-litrowy silnik G16E-GTS o trzech cylindrach, którego moment obrotowy został zwiększony do 400 Nm zamiast 370 Nm, osiąganych w zakresie od 3250 do 4600 obr./min. Moc silnika nie została zmieniona i wynosi 304 KM.

Silnik współdziała z sześciobiegową przekładnią manualną, w której skrócono przełożenia. Umożliwia to lepsze przyspieszenie. Specjaliści Toyoty zmniejszyli także masę auta do 1445 kg, usuwając tylne siedzenia i głośniki, regulację okien z tyłu oraz wycieraczkę tylnej szyby.

Auto w wersji Morizo Edition wyposażono w jednorurowe amortyzatory, 18'' kute felg aluminiowe o 10 szprychach i opony Michelin Pilot Sport Cup 2 w rozmiarze 245/40. Przedni pas zyskał funkcjonalne kanały chłodzące przednie hamulce. GR Corolla Morizo Edition jest dostępna z nowym matowym lakierem Matte Steel i z autografem Morizo na przedniej szybie.